Porady specjalistówKategoria: Pytania dotyczące przedszkolaZaległości na początku szkoły
Monika zapytał 2 lata temu

Syn dopiero zaczął przygodę ze szkoła i jest to zerówka. Okazuje się ze syn ma zaległości ponieważ wszystkie dzieci chodziły już wcześniej do przedszkola. Co powinnam zrobić czy szkoła może zaproponować mi jakieś zajęcia wyrównujące dla syna?

1 odpowiedzi
admin Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam Serdecznie
Gotowość szkolna u dziecka odbywa się na trzech sferach: fizycznej, umysłowej i emocjonalno-społecznej. Obowiązek zerówki ma na celu przygotowanie dzieci do edukacji w klasach 1-3, z uwzględnieniem dzieci, które nie uczęszczały wcześniej do przedszkola. Mamy połowę października, dziecko jest w stanie mieć zaległości na tle grupy. Jak już wcześniej wspomniałam, wyrównaniu tych zaległości ma sprzyjać uczęszczanie do zerówki i diagnoza gotowości szkolnej, którą powinien wykonać nauczyciel prowadzący w drugim semestrze. Nie ma Pani powodów do obaw, ponieważ dziecko w takim wieku nabywa wiedzę i rozwija kompetencje w zawrotnym tempie. Jeśli jednak martwi się Pani o edukację syna, proponuję konsultacje z nauczycielem za ok. miesiąc. Nauczyciel pozna ucznia, jego możliwości i będzie mógł wypowiedzieć się o ewentualnych zaległościach. Jeśli chodzi o edukację w klasach 1-3 jeśli dziecko ma znaczne problemy z przyswajaniem wiedzy, są organizowane zajęcia wyrównawcze dla uczniów. Proszę pamiętać, że każde dziecko posiada mocne strony, które powinny być wzmacniane i słabe strony, nad którymi powinniśmy pracować.
Siudowska Dorota
Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego