Magdalena zapytał 5 miesięcy temu

Syn od niemowlaka był trudnym dzieckiem. Obecnie ma skonczone 2 lata i mamy z nim coraz wiecej kłopotów. Zaczęło się od tego ze jest bardzo ruchliwym dzieckiem. Nie mozna go zgubic z oka bi wszedzie wejdzie na krzesla stoły szafki, zrobienie czegoś przy nim w domu to wyczyn… Pranie sprzątanie trzeba zostawiać na pozniej, je obiad nie usiadzie tylko biega…. Zaczęły tez sie krzyki kładzenie na podłodze, wpadanie w histerie…. Zaden dzien nie może byc spokojny… Syn ma problemy ze snem od małego zadnej nocy nie przespal….  Id jakiegoś czesu ma problemy z zasypianiem…. Ja juz nie wiem jakie zachowanie tłumaczyc ze jest normalne. Zastanawiam się nad jakąś terapia dla niego
🙁

1 odpowiedzi
Izabela Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,
Bardzo dobrze, że Pani pisze.
Analizując treść, którą Pani napisała, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż takie zachowanie może wiele sugerować.
Popierając się kilkoma słowami jakie Pani przytoczyła, że syn jest bardzo ruchliwy, wszędzie go pełno, je w biegu, wpada w histerie może sugerować, ale nie musi! na występowanie nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD, gdyż ona właśnie się tak m.in. objawia. Niemniej jednak, aby słowa te miały pokrycie zalecałabym wizytę u psychologa, który nie tylko przeprowadzi z rodzicami szczegółowy wywiad, dokładnie wypyta o szczegółowe informacje, postara się ustalić przyczyny owego zachowania, ale również wykona stosowną w tym kierunku diagnozę i podpowie jakie dalsze ewentualne kroki w tym kierunku poczynić, aby było dobrze i lepiej i wtenczas ustali, czy zajdzie potrzeba włączenia ewentualnej psychoterapii dla dziecka, czy psychoedukacji dla rodziców.
Napewno bardzo ważne jest zachować wiele spokoju i mieć duże zapasy cierpliwości, gdyż dziecko wyczuwa poddenerwowanie i wtenczas cała atmosfera się jeszcze bardziej podsyca.
Dużo wytrwałości życzę 🙂
Pozdrawiam,
Marzena Grabska