Porady specjalistówKategoria: Problemy logopedyczneRozwój mowy po drenażu uszu
Ania zapytał 2 lata temu

Dzień dobry,
Synek w wieku 7 m-cy miał zdiagnozowane obustronne wysiękowe zapalenie uszu. W wieku 2 lat przeszedł zabieg drenażu uszu i usunięcia migdałka gardłowego. Po zabiegu zaczął lepiej słyszeć i mówić, ale coraz częściej się zdarza, że mówi przez zaciśnięte zęby. Czy wymaga to konsultacji logopedycznej?
Dziękuję i pozdrawiam,
Ania

1 odpowiedzi
admin Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,
Nie napisała Pani w wiadomości, jaki aktualnie wiek ma Pani syn.
Niestety, zarówno wysięk w uchu jak i przerost migdałka gardłowego lubią się odnawiać, stąd warto byłoby sprawdzić u laryngologa, czy nie mamy do czynienia z barierą fizjologiczną lub zrobić badanie audiometryczne.
Zdarza się,  że dzieci mówią na zacisnietych szczękach, by lepiej słyszeć.
Jednak przyczyny mogą być też inne – m.in. pojawiające się zmiany uzębienia, slinienie,  wstydliwy charakter dziecka lub złość, wzmożone napięcie mięśniowe.
Proszę najpierw zastanowić się nad powyższymi możliwościami,  a jeśli problem się nasili, można zasięgnąć porady logopedycznej. Proszę pamiętać,  ze nie jestem w stanie przeprowadzić diagnozy mailowo.

pozdrawiam,
Natalia Rutkowska – logopeda dziecięcy