Daria zapytał 2 lata temu

Witam serdecznie:)
Chcialabym poprosic o porade psychologiczna 🙂 Otoz corka poszla we wrzesniu do przedszkola niepublicznego i miala wtedy rowno 2.5roku. W zwiazku z tym ze dopiero w lutym konczy 3latka prawidlowo powinna we wrzesniu br jeszcze raz powtorzyc pierwszy rok przedszkola i juz potem isc normalnym trybem. Natomiast wiem ze jest mozliwosc bo bardzo szybko sie rozwija od malego i jest samodzielna, bystra by zostala z dotychczasowa grupa. Jednak w koncu nadejdzie ten moment ze albo bedzie musiala potorzyc zerowke i to mnie martwi bo ten drugi rok bylby z obcymi dziecmi ktore juz sa zaprzyjaznione albo druga opcja pojscie rok wczesniej do szkoly. O ile jestem przekonana ze sobie intelektualnie poradzi to zastanawiam sie jak to bedzie emocjonalnie. Jak radzi psycholog?
Wiem jak wyglada wrzesien pazdziernik w przedszkolu -dzieci placza duuuzo i nie chcialabym zeby ona na to znow we wrzesniu patrzyla i sie „uwstecznila”. Trudne to wszystko bardzo. Bo jednak szkola to juz troszke zabieranie tej dzieciecej beztroski.

1 odpowiedzi
admin Personel odpowiedział 2 lata temu

Pani Dario,
Myślę, że dla córeczki korzystne byłoby pozostanie w dotychczasowej grupie. Od września córeczka zapewne już dobrze się zaadaptowała, poznała dzieci ze swojej grupy, przyzwyczaiła do Pań i zbudowała sobie poczucie bezpieczeństwa, co na pewno się umocni do września tego roku, czyli do chwili, kiedy miałaby zmienić grupę. Oszczędzi Pani córce w ten sposób ponownej adaptacji, ponownej obserwacji adaptacji innych dzieci, co dla dziecka obserwującego często też jest kosztowne emocjonalnie. Trudno mogłoby być też zrozumieć jej (w tym wieku, w którym jest obecnie) dlaczego nie może pozostać w swojej grupie, skoro reszta dzieci poszła dalej razem. Z emocjonalnego punktu widzenia dla dziecka lepsze jest uniknięcie takiej zmiany, jeśli dziecko ma już miejsce, w którym dobrze się czuje. Co do zerówki i szkoły, nie musi Pani podejmować decyzji teraz. Zostało do tego momentu sporo czasu, w perspektywie rozwoju dziecka, córeczka bardzo się jeszcze zmieni i nabędzie nowych umiejętności, rozwinie się emocjonalnie, dlatego tę decyzję radzę zostawić na późniejszy moment i wtedy zobaczyć co dla córki będzie lepsze i na co będzie gotowa.

Pozdrawiam serdecznie,
Iwona Olkowska – Psycholog dziecięcy