Grażyna Dacewicz zapytał 2 lata temu

Dzień dobry mam problem z synkiem ma prawie 3 lata mało słów zna i malo mówi  chodzi do przedszkola tam wogole nie mówi wyobcowany jest bije często dzieci

1 odpowiedzi
admin Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,
Rozumiem, że martwi się pani rozwojem mowy synka i jego zachowaniem, czyli biciem dzieci i nienawiązywaniem kontaktów w przedszkolu. Jeśli chodzi o rozwój mowy to zapytałabym, co dla Pani oznacza, że mało mówi, ile faktycznie słów zna syn, czy tworzy proste zdania, czy potrafi wyrazić swoje potrzeby? Być może warto rozważyć wizytę u logopedy, który profesjonalnie oceni czy synek potrzebuje wsparcia w rozwoju mowy i podpowie, w razie potrzeby, jak pracować z dzieckiem.
Późniejszy rozwój mowy dosyć często łączy się z takim zachowaniem jak bicie innych dzieci. Jest to najczęściej związane z tym, że dziecko przeżywa frustrację, ponieważ nie może powiedzieć tego co by chciało, nie potrafi wyrazić słowami o co mu chodzi. Przez to ma gorszy kontakt z rówieśnikami, ale też często innymi dorosłymi, którzy nie mogą zrozumieć dziecka. Pomocna jest tu praca nad rozwojem mowy, ale też praca z dzieckiem i pokazywanie mu jak może nawiązać kontakt z dziećmi, pomóc poprzez podpowiedzi jak może się zachować podczas kontaktu z rówieśnikami. Dobrze jest też dokładnie zaobserwować co zazwyczaj powoduje, że syn uderza, jakie to są sytuacje i czy można wcześniej im zapobiec. Istotne też jest to od kiedy dziecko uczęszcza do przedszkola, czy zupełnie się tam nie odzywa czy może komunikuje swoje potrzeby, czy może ma wybrane Panie , do których się odzywa czy jednak cały czas milczy. Jeśli synek długo już uczęszcza do przedszkola i zupełnie nie komunikuje się z nikim w żadnym stopniu, wtedy poleciłabym wizytę w poradni psychologiczno-pedagogicznej bądź kontakt z psychologiem w przedszkolu (jeśli w waszym przedszkolu taki jest), który oceni sytuację bezpośrednio na miejscu.
Pozdrawiam,
Iwona Olkowska – Psycholog dziecięcy