Dorota zapytał 2 lata temu

Dzień Dobry!
Jestem mamą jedenastolatki. Otrzymałam sygnał od wychowawcy klasy, iż moja córka na lekcjach często jest zamyślona i nie uczestniczy w lekcji. W domu nie możemy jej zmobilizować do odrabiania prac domowych, które trwa bardzo długo. Pedagog szkolny skierował córkę do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Po badaniach otrzymałam informację, iż córka posiada ponadprzeciętny iloraz inteligencji, ale ma zaburzoną percepcję wzrokową. Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania córki i czy powinnam szukać dalszych porad psychologicznych?

1 odpowiedzi
admin Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam Serdecznie
Diagnoza jaką Pani otrzymała w poradni psychologiczno-pedagogicznej może nie być jednoznaczna. Z jednej strony ponadprzeciętny iloraz inteligencji, a z drugiej strony zaburzenia percepcji wzrokowej. Córka ma problemy ze skupieniem, ponieważ jej mózg odbiera bodźce wzrokowe inaczej, niż mózg przeciętnego człowieka. Jest to dla dziecka ogromny wysiłek, możemy sobie wyobrazić jak litery, lub obrazy zaczynają się przemieszczać po kartce i nie możemy skupić się na czytaniu lub kojarzeniu treści. Tak właśnie działa zaburzenie percepcji wzrokowej. Pierwsze objawy zaburzenia można dostrzec już w zerówce, gdy dziecko poznaje litery i zaczyna przygodę z czytaniem i pisaniem. Przyczyny zaburzenia percepcji wzrokowej nie są do końca jasne i mogą zależeć od wielu czynników. Jeśli czas Pani na to pozwala zalecam, aby ćwiczyć z córką w domu korzystając z kart ćwiczeń na percepcję wzrokową lub z programu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasach IV-VI. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystać z zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, które mogą być realizowane w szkole. Pani córka wkracza w wiek wczesnej adolescencji, więc wszystkie problemy należy niezwłocznie konsultować i pracować dużo z dzieckiem, ponieważ będą się odbijać na późniejszym etapie życia. Na pewno informacji na temat prowadzenia takich zajęć uzyska Pani w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub pedagoga szkolnego.
Siudowska Dorota
Nauczyciel wychowania przedszkolnego