E Z zapytał 2 lata temu

Córka 2 latka 9 mies. wykazuje oburęczność, przez kalejdoskop patrzy prawym okiem, ale proszona podniesie lewą rękę, stanie na lewej nodze, je raz lewą, a raz prawą ręką. Nożyczki trzyma w lewej ręce, ma kłopot ogólnie z wycinaniem. Rysuje prawą ręką zarówno jak lewą, z podobną siłą i precyzją. Czy powinnam ją korygować i uczyć jednoręcznosci? Dodam, że jej umiejętności rysunku są słabsze od równieśników w grupie.

1 odpowiedzi
admin Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,
Córeczka ma jeszcze chwilę czasu, aby ustalić, która strona u niej dominuje. Chociaż u większości dzieci już wcześniej można to zobaczyć, to lateralizacja półkul mózgowych ustala się ostatecznie między 3 a 4 rokiem życia. Diagnozy dominacji stronnej zazwyczaj nie przeprowadza się wcześniej niż u dzieci po 3 roku życia.  Podała pani informacje o nodze, ręce, i oku, jeśli chcemy zobaczyć, która strona ma „przewagę” istotne też jest które ucho dominuje u dziecka. Na razie jednak chciałabym Panią uspokoić i  dałabym córeczce jeszcze chwilkę czasu, a jeśli martwią Panią zdolności plastyczne córki proponuję zabawy z plasteliną, nawlekanie koralików, ryzowanie na dużym arkuszy papieru, wydzieranki, wszystkie zabawy, które usprawnią motorykę małą.

Pozdrawiam,
Iwona Olkowska – Psycholog dziecięcy