Porady specjalistówNieśmiałość w przedszkolu.
Agnieszka zapytał 2 lata temu

Dzień dobry. Mój synek.w przedszkolu jest nieśmiały, mówi cichutko, nie zgłasza się sam, a w domu buzia mu się nie zamyka, jest otwarty, kreatywny. Z czego to może wynikać?

1 odpowiedzi
admin Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie
Nieśmiałość występuje u dzieci bardzo często, szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Może występować na późniejszym etapie życie np. w szkole średniej, ale zwykle spowodowana jest zmianą otoczenia lub jakimś istotnym dla dziecka wydarzeniem w życiu. Jeśli Pani synek dopiero zaczął ”przygodę” w przedszkolu przyczyną prawdopodobnie jest nowa sytuacja życiowa w tym przypadku pójście do przedszkola, poznanie nowych dzieci, uczestnictwo w grupie lub nowa osoba dorosła – Pani w przedszkolu. Jeśli syn uczęszcza już dłuższy czas przyczyny mogą być różne, a najczęstsze to: wstyd przed innymi dziećmi, podejście nauczyciela do dzieci (wystarczy zbyt wysoki ton, a dziecko nie będzie czuło się swobodnie), uczestnictwo w grupie (w domu dziecko dostaje uwagę 1:1), dostosowanie się do zasad panujących w przedszkolu (w przedszkolu, aby panował ład i porządek są jasno określone zasady i dzieci często traktują zadaniowo taki przedszkolny regulamin), poczucie swobody i bezpieczeństwa w domu, naśladownictwo zachowań innych dzieci. Często nauczyciele spotykają się z wzorowym zachowaniem dziecka w przedszkolu, zaś w domu zachowuje się zupełnie inaczej. Najważniejsze w całej sytuacji jest to, że syn opowiada Pani wszystko i w domu zachowuje się swobodnie. Warto porozmawiać z synem czysto hipotetycznie o przedszkolu, być może przyczyna jest błaha i nie ma powodu do zmartwień.
Siudowska Dorota Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego