Agnieszka zapytał 2 lata temu

Witam serdecznie,
Chciałabym zasięgnąć porady dotyczącej masturbacji dziecięcej.
Moja córka ma 3.5roku. Zauważyłam, ze krzyżuje nogi i dotyka miejsc intymnych. Potrafi tez kręcić się i wkercić zeby obcierały ją majtki. W 90% dzieje się tak gdy jest zmęczona. Zgłosiłam sytuacje do przedszkola i Panie zauwazyly, ze rowniez tak robi na zajeciach na lezakowaniu lub jak juz jest znudzona.
Jako rodzic nie zwracalam na to uwagi, zeby nie pogłebic tematu, ale niestety zaczelam zwracac uwagę i teraz ukrywa sie. Nie wiem jak mogę jej pomoc. Trwa to juz ok.3msc i nie widzę zeby zmniejszyl sie problem.
Panie w przedszkolu poradzily, ze moze to byc zaburzenie integracji sensorycznej w sferze dotyku.
Tylko ja nie zauwazam konkretnych objawów braku dotyku czy innych mocnych wrazen. Boi sie glosnych aut, suszarki.
Proszę o odpowiedz.
Agnieszka

1 odpowiedzi
admin Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,
Na wstępie chciałabym uspokoić, że zachowanie córki w tym wieku jest normalnym zjawiskiem. Dzieci poznają swoje ciało, eksplorują je, eksperymentują, odkrywają też, że niektóre części ciała dają przyjemne odczucia. Masturbacja Pani córki nie jest dla niej czynnością seksualną, erotyczną, dla niej narządy intymne, są taką samą częścią ciała jak wszystkie inne, ale jest teraz na etapie, w którym odkryła, że mogą sprawiać miłe odczucia. Jest to naturalny tok rozwoju. Rozumiem jednak, że ze powoduje u Pani napięcie, bo jest to cały czas temat dla wielu osób wstydliwy, powodujący zmartwienia, ze coś jest nie tak. Jeśli zachowanie córki nie przeszkadza jej w normalnym funkcjonowaniu, nie jest bardzo nasilone i nie utrudnia jej rozwoju to możemy spokojnie podejść do tematu. Dobrze jest pokazać dziecku, ze jego zachowanie nie wzbudza w nas napięcia, nie komentować tego zachowania, nie zabraniać, nie karać,nie mówić,że to coś złego, ponieważ im więcej wykażemy napięcia w tej sytuacji tym więcej napięcia będzie miała w sobie córka, a widać, że masturbacja jest dla niej strategią na radzenie sobie z nim oraz z nudą.
Warto upewnić się czy w waszym życiu 3 miesiące temu, kiedy masturbacja pojawiła się pierwszy raz, nie zaszły jakieś ważne zmiany, czy nie zdarzyło się coś co mogło wywołać u córki stres. Jeśli nie, to można być spokojnym.
Bardzo pomocne jest, to, ze zauważyła Pani kiedy córka zaczyna masturbację czyli kiedy idzie spać oraz kiedy się nudzi. Możliwe, ze córka w tych sytuacjach jak zasypianie potrzebuje dodatkowej stymulacji dotykowej bądź obecności drugiej osoby, można zaproponować jej wtedy np. masażyki pleców, zabawy paluszkowe, a w momencie nudy podobnie, zaproponować zabawy, które zapewniają symulację dotykową. Dobrze jest również porozmawiać z Paniami wychowawczyniami i poprosić, żeby również nie zwracały córce uwagi, na jej zachowanie, ale też mogą wychodzić do niej z propozycja np. masażyku, kiedy dzieci kładą się na drzemkę i córce jest wtedy trudno zasnąć.

Pozdrawiam serdecznie,
Iwona Olkowska – psycholog dziecięcy