Noc Bibliotek w toruńskiej Mediatece

Noc bibliotek w toruńskiej mediatece przy ul. Raszei 1 potrwa od godz. 11 do 14. W sobotę, 5 października, zapraszamy rodziny z dziećmi. Wstęp jest bezpłatny. Oto, co dla Was przygotowaliśmy:

Stworzymy rodzinny słownik – każda grupa, składająca się z osób dorosłych i dzieci, stworzy w przygotowanym wcześniej albumie własny słownik domowy. Znajdą się w nim określenia, których jeszcze nie ma w żadnym słowniku, a które funkcjonują w danej rodzinie, tzw.  familekty opisujące mowę rodzinną, czyli słówka i powiedzenia, których domownicy używają w swoim gronie, specyficzne zwyczaje językowe niezrozumiałe dla osób postronnych, a zwłaszcza dziecięce wynalazki słowne, które weszły do familijnej polszczyzny, np. przysiędek – taboret, śluptanie – pociąganie nosem, dzidziak – zabawka dla niemowląt itp. Słownik zostanie zilustrowany przez uczestników konkursu.

Bingo literkowe – która rodzina ułoży najwięcej wyrazów wykorzystując „swoje” litery? To się dopiero okaże. Zabawa gwarą – konkurs dla dzieci i rodziców polegający na tłumaczeniu na potoczny język polski, co znaczy dane słowo np.: laczki-laćki-papucie-bambosze-kapcie-pantofle-meszty-trepki. Zaszyfrowani – gra biblioteczna oparta na szyfrach. Wszyscy jesteśmy podobni, choć różni – każde dziecko, które 5 października odwiedzi mediatekę otrzyma naklejkę z geometrycznym wzorem i w różnym kolorze. Później wrysuje wzór ze swojej naklejki w kontur człowieka. W ten sposób powstaną postacie takie same ale jednak inne. O wspólnych cechach ale różne. Szkoła języka- język szkoły – zajęcia plastyczne: wykonamy emotikony z różnych materiałów, np. zawieszki z filcu. Wspólny język między pokoleniami – zajęcia rekreacyjno-sportowe (stare podwórkowe zabawy: skakanie w gumę, gra w kapsle, w klasy, hula hop).

Paź 05 2019

bezpłatnie