Koncert w Filharmonii Pomorskiej „Od brzuszka do uszka maluszka”

Filharmonia Pomorska zaprasza na cykl koncertów „Od brzuszka do uszka maluszka” dedykowanych kobietom w ciąży, niemowlętom i małym dzieciom do 2. roku życia.

W oparciu o szeroki zakres wiedzy dotyczącej psychologii muzyki, rozwoju słuchu muzycznego oraz metod jej nauczania przygotowujemy (z sukcesem od 2008 roku) wyjątkowe koncerty przeznaczone dla najmłodszych słuchaczy, również tych jeszcze nienarodzonych. Nowa koncepcja koncertów organizowanych od września 2014 roku została wypracowana we współpracy z psychologiem muzyki dr Anną Antoniną Nogaj.

Koncerty z cyklu „Od brzuszka do uszka maluszka” mają na celu rozwijanie wrażliwości słuchowej dzieci od najwcześniejszego okresu ich życia, czyli już od okresu prenatalnego. Dzięki badaniom naukowym udowodniono, że od 6 miesiąca życia płodowego dziecko odbiera dźwięki z otoczenia, wśród których dźwięki muzyczne odgrywają istotną rolę, stymulującą szeroko rozumiany rozwój psychospołeczny.

Uczestnictwo kobiet w ciąży oraz niemowląt w koncertach organizowanych w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy stanowi pierwszy krok w procesie nabywania muzycznego doświadczenia i w rozwoju podstaw świadomości muzycznej. Dla dziecka, doświadczenie to ma przede wszystkim wartość poznawczą. Aktywne, bezpośrednie i regularne słuchanie muzyki wykonywanej na żywo, wykorzystującej zróżnicowane instrumentarium, pobudza aktywność różnych obszarów mózgu dziecka, stymulując przetwarzanie informacji nie tylko dźwiękowych, ale także wizualnych i kinestetycznych.

Muzyka – choć pozornie przetwarzana jest w warstwie słuchowej – odbierana jest zarówno na poziomie ciała, jak i umysłu, odwołując się także do wyobrażeń, skojarzeń oraz procesów zapamiętywania. Ponadto, jednym z pozytywnych efektów uczestnictwa niemowląt w koncertach wykonywanych przez muzyków grających na różnych instrumentach jest nie tylko samo poszerzanie wrażliwości na bodźce dźwiękowe, czy zwiększanie poziomu słuchowej wrażliwości sensorycznej, ale także stymulowanie rozwoju zdolności do szybkiego i świadomego lokalizowania źródła dźwięku.

Bezcenną korzyścią zarówno samego uczestnictwa rodziców wraz z niemowlętami w koncertach z cyklu „Od brzuszka do uszka maluszka” jak i regularnego słuchania utworów muzyki klasycznej w domach jest kształtowanie różnorodnych form komunikacji z niemowlęciem. Jakość tej komunikacji wpływa bowiem na poczucie bezpieczeństwa psychofizycznego dziecka, zapewniając mu optymalne warunki do rozwoju i poznawania otaczającego świata.

Data

Mar 21 2020
Expired!

Czas

12:30

Koszt

20zł normalny, 8zł dzieci.

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Filharmonia Pomorska
ul. Andrzeja Szwalbego 6, Bydgoszcz
Miasta

Organizator

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
REJESTRACJA
mood_bad
  • Brak komentarzy
  • Dodaj komentarz