Balet „Kopciuszek”, Opera Nova w Bydgoszczy

Na pozór zwykły dom: ktoś krząta się w kuchni, ktoś wyleguje się na kanapie. Ale od chwili, gdy koło samotnej dziewczyny błyśnie srebrzysty promień, nic już nie będzie zwykłe i smutne. „Kopciuszka” znamy od dzieciństwa z książki francuskiego bajkopisarza, Charlesa Perraulta. Ta postać była inspiracją dla kompozytorów oper i baletu. Laserowa wiązka światła zawisa nad sceną, niby falujące skrzydło, tiulowa kurtyna osłania tajemniczą przemianę drzewa w karetę, książęca świata galopem obiega odległe zakątki ziemi w poszukiwaniu właścicielki maleńkiego pantofelka… – oto kilka obrazów z baletu Sergiusza Prokofiewa „Kopciuszek” na scenie Opery Nova. Kompozytor pisał o tytułowej bohaterce: „Sam Kopciuszek jest nie tylko postacią z bajki, lecz żywym człowiekiem przeżywającym, a nawet wzruszającym się”. I takim można go zobaczyć na naszym spektaklu. Rola tytułowa to duże wyzwanie dla tancerki. Ma ona także „konkurencję” w postaciach zabawnych, wręcz groteskowych Złych Sióstr, fantastycznej świty – demonicznych ptaków, emanujących tajemniczością i erotyzmem Księżniczek Wschodu i Hiszpanii, a przede wszystkim Dobrej Wróżki – uosobieniu klasycznej harmonii.

Balet Prokofiewa w choreografii Iwony Runowskiej łączy różne techniki tańca (klasyka, nowoczesny, break dance) i stanowi znakomite pole pokazania umiejętności tancerzy Opery Nova. Piękna choreografia, czytelna i wartka akcja sceniczna, urzekające obrazy wyczarowane kolorem i światłem. Do tego komputery w służbie sztuki; gdy laserowy promień opływa widownię, westchnienie zachwyconej publiczności niesie się aż do najwyższych rzędów. Przepiękna jest scena, w której z tanecznymi popisami występują Wróżki Pór Roku; dla oddania baśniowej atmosfery stworzone zostały wspaniałe laserowe wizualizacje, każda z postaci ma wspaniałe entrée prowadzone światłem. Zabawne, wręcz cyrkowe są popisy „Trzech Pomarańczy” na balu. Techniczne „gadżety” (np. jeżdżące meble i okrążająca scenę kareta bez zaprzęgu) zastosowane przez scenografa podkreślają fantastykę libretta. Dla miłośników Prokofiewa i różnych technik tańca, dla dorosłych i dzieci. Bajkowo i nowocześnie, romantycznie i z humorem: choreograf Iwona Runowska i artyści Baletu Opery Nova stworzyli przedstawienie, które można polecić każdemu miłośnikowi tańca, niezależnie od wieku.

Mar 27 2020

Normalny 70 zł, Ulgowy 35 zł